Geri Dön

Layne Bowler Pompa Sanayi A.Ş.

Adres Batı Sitesi Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No: 546 06370 Yenimahalle
Şehir Ankara
Telefon +90 312 255 96 51
Faks +90 312 255 96 50

Üye Hakkında

Layne Bowler’in öyküsü, 1882’de “Mahlon Layne”nin açtığı derin kuyudaki suyu, yer üstüne çıkarabilmek için bir pompaya ihtiyaç duymasıyla başladı. Santrifüj pompalar belli bir derinlikten sonra emiş yapamadıklarından, suyu kuyudan çekebilmek amacıyla kullanılacak pompanın o zamanın tüm pompalarından farklı olarak tasarlanması gerekiyordu. Yeraltı sularını insanlığın etkin kullanımına kazandıran mucit M. Layne ile girişimci “P.D. Bowler”in, birlikte,1903 yılında, Mississippi’de başlattıkları Layne Bowler imalatı, günümüzde tüm dünyada geniş kullanım ve üretime kavuşan dik türbin düşey milli ve dalgıç pompaların öncüsü oldu.

Layne Bowler Pompa Sanayi A.Ş, ülkemizin, pompa sektöründeki ilk sanayi işletmelerinden biri olarak 1965 yılında Ankara Etimesgut mevkiinde 42.000 m² alanda kuruldu. Özel kanunla, bir devlet teşekkülü olarak ve büyük imkanlarla kurulan firmanın teknolojiyi getiren ortağı, bu pompaların yaratıcısı Layne Bowler’dir. Firmamızın daima modern halde tutula gelen tasarım ve üretim kabiliyetleri, son on yıl içinde CAD CAM uygulamaları, CFD ve hızlı prototipleme imkanlarıyla donatıldı; test laboratuvarları akredite edildi; Layne Bowler, sürekli yatırım yapılan ar-ge ve proje ofisleri, model, döküm ve talaşlı imalat alanlarıyla desteklenen geniş üretim yelpazesi sayesinde, iç ve dış pazarda önemli bir aktör olmaya devam etti, payını giderek artırdı.

Günümüzde, Layne Bowler ürünlerini, dünyanın hemen her ülkesinde görmek mümkün. Firmamız, ana pazarları durumundaki Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu yanında; Avrupa, Avustralya ve Amerika pazarlarının da önemli tedarikçilerinden biridir. Dünyada, yüzyılı aşkın birikime sahip çok ender sayıda pompa imalatçısı bulunuyor. Bunlar günümüzün öncü teknoloji üreticileri de aynı zamanda. Yüzyıllık birikimle üretilen bir pompanın farkını anlamak, mühendisliğin tadına varmak için sizin de bir Layne Bowler’ınız olsun.

Diğer Üyeler